divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler
Divertikül Nedir
26 Aralık 2016
Divertikülit Tedavisi
20 Ocak 2017

Divertikülit Nedir

divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler

divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler

Uzman Desteği Alın

Divertikülit Nedir

Divertikülit nedir, divertikülit hastalığı, divertikülit bitkisel tedavi. Divertikülit hakkında makaleyi okuyabilir ve ürünleri inceleyebilirsiniz.

Divertikülit

Divertikülit bağırsak duvarının dışarı doğru kesicik oluşturması durumudur. Bu keseciklerin bağırsak kanalında birden çok görülmesine divertikülozis denilmektedir. Bu keseciler bağırsak-mide kanalının herhangi bir yerinde görülebilir. Kolon yani kalın bağırsak divertikülleri 2 çeşittir. Bunlar gerçek ve yalancı divertiküllerdir.

Gerçek divertiküller rahatsızlığı bağırsak duvarını oluşturan 3 tabakasında da bu kesecik oluşumu görülür. Bu üç bölüm bağırsağın içini örten mukoza, orta kısmını oluşturan kas tabakası ve dış zardır.

Yalancı divertiküller rahatsızlığında ise kesecik oluşumu sadece mukoza kısmında görülür. Bu sebeple yalancı divertikül duvarı incedir. Kalın bağırsakta görülen divertiküller oluşumunun çoğunluğu yalancı divertiküller oluşumudur.

Divertikülit Belirtileri

Divertikül belirtilerini şöyle sıralıyabiliriz. Kramplı karın ağrısı, mide gazı, midede şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi boşaltım bozuklukları. Bununla birlikte kusma, bulantı ve idrar yaparken yanma gibi belirtileri vardır.

Divertikülit Bitkisel Tedavi

Divertikülit bitkisel tedavisinden önce divertikül hastalığının nedenlerini incelemek gerekir. Divertikülit lif oranı düşük beslenme sonrası ortaya çıkar. Bunun sebebi yoğun olarak işlenmiş gıdaların tüketimidir. Bu sebeple bu hastalık genellikle sanayileşmiş batı toplumlarında görülür.

1972 yılında Dr. Neil PAİNTER in British Medical Journal dergisinde yayınlanan araştırmasında divertikülite düşük lif ağırlıklı beslenmenin neden olduğu hemen hemen ispatlanmıştır. Divertikülit hastası 70 kişi üzerinde yapılan araştırmalarda bu kişilere de şu gözlenmiştir. Tam buğday ekmeği, yüksek kepekli tahıllar, sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet verilmiştir. Bu uygulamanın sonunda kişilerin %89 u tamamen iyileşmiş veya hastalığın semptomları büyük ölçüde gerilemiştir.

Divertikülit hakkında yazılmış bilgi amaçlı makaleyi okudunuz. Divertikül hakkında detaylı bilgi için uzman hekime başvurunuz. Düvertiküler tedavisi hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.  Düvertiküler bitkisel tedavisi için bize ulaşın. Düvertikül tedavisi için hekiminize danışa bilirsiniz. Düvertikülit ameliyatı için uzman cerraha danışa bilirsiniz. 1001 Naturel Tedavi Merkezi. Düvertiküler hastalığı hakkında detaylı bilgiler için istemizde yer alan diğer makaleleri okuyabilirsiniz. Düvertiküler hastalığı tedavisi için bitkisel tedavi için bize ulaşabilirsiniz.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.