divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler
Divertikülit Nedir
20 Ocak 2017

Divertikül Nedir

divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler

divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler

Uzman Desteği Alın

Divertikül Nedir

Divertikül nedir, divertikülit, divertiküler, divertikül tedavisi, divertikül nedir. Divertikül hakkında merak ettiğiniz herşey bu makalede sizi bekliyor.

Divertikül hastalığı, Divertikülit, veya Divertiküler olarak ta bilinmektedir. Bu hastalıların hepsü aynıdır. Divertiküler hastalığı hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

Divertikül

Divertikül, sindirim kanalı çeperini geçen mukoza fıtığı. Sindirim kanalının her yanında görülebilirse de, en çok kalınbağırsakta oluşur.

Divertikülum kelimesi kolon gibi içi boş bir organın duvarından dışarı doğru çıkıntı yapan anormal bir kese. Poş olarak ta tarif edilir. Gerçek divertikül bu poşun tüm barsak duvarını içerdiğini ifade ederken, yalancı (sahte) divertikül barsak duvarının bir kısmının eksikliğini işaret etmektedir. Özel olarak kolon divertiküllerinde mukoza, musküler tabaka arasından çıkıntı oluştururken kas tabakasını içermez ve bu nedenle yalancı divertikül sayılmaktadır.

Divertiküler hastalık veya divertikülozis kolonik divertikül varlığını belirtmek için kullanılan terimlerdir. Bu hastalık 30 yaştan önce nadirdir, yaş arttıkça görülme sıklığı da artar. 50 yaşını geçmiş Amerikalıların 1/3ünde, 80 yaşını geçenlerinin ise %50-75 de bulunur. Kadın-erkek farkı yoktur.

Divertiküler hastalık endüstriel gelişmenin ve batı toplumunun bir hastalığı olarak düşünülmektedir. Et ve şeker kullanımının artması ile daha sık gözükmekte. Posa bırakan diyet kullanımı azalmasıyla da bu sıklık daha da artmaktadır. Fiber kullanımı azalımı da yine görülme sıklığı artışı ile birlikte gitmektedir. Fiber tüketimini çok olduğu sahra çölü yakınlarındaki Afrikalılarda hemen hiç rastlanmaz. Düşük fiberlı diyetle beslenen güney Afrikalı beyazlarda daha sık rastlanılmaktadır.

Hastaların %30 semptom verir, %15’i kanar ve kanayanların %20-30 kadarı cerrahiye gider. Sağ kolon divertikülleri daha genç yaşta ve erkeklerde sıktır.

Divertikülit hakkında yazılmış bilgi amaçlı makaleyi okudunuz. Divertikül hakkında detaylı bilgi için uzman hekime başvurunuz. Düvertiküler tedavisi hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.  Düvertiküler bitkisel tedavisi için bize ulaşın. Düvertikül tedavisi için hekiminize danışa bilirsiniz. Düvertikülit ameliyatı için uzman cerraha danışa bilirsiniz. 1001 Naturel Tedavi Merkezi. Düvertiküler hastalığı hakkında detaylı bilgiler için istemizde yer alan diğer makaleleri okuyabilirsiniz. Düvertiküler hastalığı tedavisi için bitkisel tedavi için bize ulaşabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.