divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler
Divertikül Hastalığı Nedir
17 Şubat 2017
divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir
Divertikül Belirtileri
22 Şubat 2017

Divertikülit Hastalığı Nedir

divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler

divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler

Uzman Desteği Alın

Divertikülit Hastalığı Nedir

Divertikülit hastalığı nedir, divertikülit hastalığı, divertikülit belirtileri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Divertikülit hastalığı nedenleri, hakkında merak ettikleriniz için bilgi amaçlı olarak yazılmış makale aşağıda  yer almaktadır.

Divertikülit için belirtileri, bitkisel tedavisi ve tedavisi hakkında detaylı olarak hem faydalı bitkiler hem belirtileri detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Divertikülit hastalığı nedir sorusuna şöyle bi cevap verelim.

Divertikül Nedir

Divertiküler hastalık veya divertikülozis kolonik divertikül varlığını belirtmek için kullanılan terimlerdir. Bu hastalık 30 yaştan önce nadirdir, yaş arttıkça görülme sıklığı da artar. 50 yaşını geçmiş Amerikalıların 1/3ünde, 80 yaşını geçenlerinin ise %50-75 de bulunur. Kadın-erkek farkı yoktur.

Divertikül, sindirim kanalı çeperini geçen mukoza fıtığı. Sindirim kanalının her yanında görülebilirse de, en çok kalınbağırsakta oluşur.

Hastaların %30 semptom verir, %15’i kanar ve kanayanların %20-30 kadarı cerrahiye gider. Sağ kolon divertikülleri daha genç yaşta ve erkeklerde sıktır.

Divertiküler hastalık endüstriel gelişmenin ve batı toplumunun bir hastalığı olarak düşünülmektedir. Et ve şeker kullanımının artması ile daha sık gözükmekte. Posa bırakan diyet kullanımı azalmasıyla da bu sıklık daha da artmaktadır. Fiber kullanımı azalımı da yine görülme sıklığı artışı ile birlikte gitmektedir. Fiber tüketimini çok olduğu sahra çölü yakınlarındaki Afrikalılarda hemen hiç rastlanmaz. Düşük fiberlı diyetle beslenen güney Afrikalı beyazlarda daha sık rastlanılmaktadır.

Divertikülum kelimesi kolon gibi içi boş bir organın duvarından dışarı doğru çıkıntı yapan anormal bir kese. Poş olarak ta tarif edilir. Gerçek divertikül bu poşun tüm barsak duvarını içerdiğini ifade ederken, yalancı (sahte) divertikül barsak duvarının bir kısmının eksikliğini işaret etmektedir. Özel olarak kolon divertiküllerinde mukoza, musküler tabaka arasından çıkıntı oluştururken kas tabakasını içermez ve bu nedenle yalancı divertikül sayılmaktadır.

Divertikül Tedavisi

Divertikülit bitkisel tedavisinden önce divertikül hastalığının nedenlerini incelemek gerekir. Divertikülit lif oranı düşük beslenme sonrası ortaya çıkar. Bunun sebebi yoğun olarak işlenmiş gıdaların tüketimidir. Bu sebeple bu hastalık genellikle sanayileşmiş batı toplumlarında görülür.

1972 yılında Dr. Neil PAİNTER in British Medical Journal dergisinde yayınlanan araştırmasında divertikülite düşük lif ağırlıklı beslenmenin neden olduğu hemen hemen ispatlanmıştır. Divertikülit hastası 70 kişi üzerinde yapılan araştırmalarda bu kişilere. Tam buğday ekmeği, yüksek kepekli tahıllar, sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet verilmiştir. Bu uygulamanın sonunda kişilerin %89 u tamamen iyileşmiş veya hastalığın semptomları büyük ölçüde gerilemiştir.

Divertikül Bitkisel Tedavisi

Keten Tohumu :

Sindirim sisteminde mide ve bağırsak iç duvarlarını temizlediği ve kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Deri ve organların dış yüzeylerini örten dokuların yenilenmesine yardımcı olmasında uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır. (kaynak:sagliksifa com)

Kudret Narı :

Kolit, ülser, 12 parmak, gastrit, asit fazlası gibi mide bağırsak sistemine bağlı. Tüm hastalıkları kalıcı ve kesin tedavi eder. (kaynak:saglikaktuel com)

Buğday Yağı :

Eğer mide ve bağırsak rahatsızlıklarından şikayetçiyseniz, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunlar. (kaynak:onikibilgi com)

Divertikülit Hastalığı Nedir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Divertikülit Hastalığı Nedir, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Divertikülit Hastalığı Nedir, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Divertikülit Hastalığı Nedir, hakkında detaylı bilgi almak için yazılmış diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.