divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler
Divertikülit Hastalığı Nedir
22 Şubat 2017
divertiküle-faydalı-gelen-bitkiler
Divertikül Hastalığı Nedenleri
22 Şubat 2017

Divertikül Belirtileri

divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir

divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Divertikül Belirtileri

Divertikül Belirtileri, Divertikül Nedir, Divertikül Hastalığı, Divertikül, hakkında merak ettileriniz için yazılmış makale.

Divertikülit

Yalancı divertiküller rahatsızlığında ise kesecik oluşumu sadece mukoza kısmında görülür. Bu sebeple yalancı divertikül duvarı incedir. Kalın bağırsakta görülen divertiküller oluşumunun çoğunluğu yalancı divertiküller oluşumudur.

Gerçek divertiküller rahatsızlığı bağırsak duvarını oluşturan 3 tabakasında da bu kesecik oluşumu görülür. Bu üç bölüm bağırsağın içini örten mukoza, orta kısmını oluşturan kas tabakası ve dış zardır.

Divertikülit bağırsak duvarının dışarı doğru kesicik oluşturması durumudur. Bu keseciklerin bağırsak kanalında birden çok görülmesine divertikülozis denilmektedir. Bu keseciler bağırsak-mide kanalının herhangi bir yerinde görülebilir. Kolon yani kalın bağırsak divertikülleri 2 çeşittir. Bunlar gerçek ve yalancı divertiküllerdir.

Belirtileri

Divertikül belirtilerini şöyle sıralıyabiliriz. Kramplı karın ağrısı, mide gazı, midede şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi boşaltım bozuklukları. Bununla birlikte kusma, bulantı ve idrar yaparken yanma gibi belirtileri vardır.

Divertikülit Bitkisel Tedavi

1972 yılında Dr. Neil PAİNTER in British Medical Journal dergisinde yayınlanan araştırmasında divertikülite düşük lif ağırlıklı beslenmenin neden olduğu hemen hemen ispatlanmıştır. Divertikülit hastası 70 kişi üzerinde yapılan araştırmalarda bu kişilere de şu gözlenmiştir. Tam buğday ekmeği, yüksek kepekli tahıllar, sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet verilmiştir. Bu uygulamanın sonunda kişilerin %89 u tamamen iyileşmiş veya hastalığın semptomları büyük ölçüde gerilemiştir.

Divertikülit bitkisel tedavisinden önce divertikül hastalığının nedenlerini incelemek gerekir. Divertikülit lif oranı düşük beslenme sonrası ortaya çıkar. Bunun sebebi yoğun olarak işlenmiş gıdaların tüketimidir. Bu sebeple bu hastalık genellikle sanayileşmiş batı toplumlarında görülür.

Divertikül Belirtileri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Divertikül Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Divertikül Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Divertikül Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için yazılmış diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.