Divertikül Hastaları Nasıl Beslenmeli

divertikülite-faydalı-gelen-bitkiler
Divertikülit için Faydalı Gelen Bitkiler
7 Mart 2017
divertiküle-karşı-faydalı-bitkiler
Divertikül için Faydalı Gelen Bitkiler
13 Mart 2017

Divertikül Hastaları Nasıl Beslenmeli

Uzman Desteği Alın

Divertikül Hastaları Nasıl Beslenmeli

Divertikül hastaları nasıl beslenmeli, divertikül nasıl geçer, divertikül bitkisel tedavi. Divertikül hastaları nasıl beslenmeli sorusu hakkında.

Divertikül hastaları nasıl beslenmeli sorusuna cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makale. Divertikül hastaları nasıl beslenmeli sorusunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz. Bu makalede yer alan bilgiler tavsiye amaçlıdır. Bu diyet doktor yönlendirmesi ile uygulanmalıdır. Divertikül hastaları nasıl beslenmeli sorunun cevabı.

Divertikül Hastalığında Beslenme

Divertikülit bir çeşit bağırsak sorunudur. Bağırsak içerisinde keseler oluşur. Bu keseler ciddi sağlık sorunlarına neden olmasa da iltihap ve ağrı oluşmasına neden olabilir. Divertikül hastalarının mutlaka beslenme düzenine dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde ağrılar artar ve gündelik hayat olumsuz etkilenir.

Lif İçeren Gıdalar

Lif açısından zengin olan sebze ve meyveler de beslenme düzenine eklenebilir. Havuç, enginar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler düzenli olarak tüketilebilir. Elma ve çilek gibi meyveler de önerilir.

Bağırsak ve sindirim sağlığının korunması için mutlaka lifli gıdaların tüketilmesi gerekir. Lif açısından zengin besinlerin tüketilmesi besinlerin daha iyi emilmesini sağlar. Ayrıca besinlerin bağırsaklardan geçişini de kolaylaştırır.

Beyaz un içeren gıdalar yerine kepekli ekmek, kepekli makarna gibi tahıllı besinlerin tüketilmesi önerilir. Kahverengi pirinç de beslenme düzenine eklenebilir.

Ayrıca bol su içilmesi de divertikülit ile başa çıkmak etkilidir. Her gün düzenli olarak 2 buçuk litreye yakın su içilmelidir. Su tüketimi bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.

Divertikül Hastalarının Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Bağırsak sorunlarında bazı besinlerden uzak durulması önerilir. Tüketilen gıdalar divertikül belirtilerini artırabilir.

Kızartılmış ve yağlı gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca katı gıdaların çok sık tüketilmesi kabızlığa neden olabilir. Bu de dışkının bağırsaklardaki keselere takılmasına ve dolayısı ile ağrıların artmasına neden olur.

Kepekli tahıllar, bakliyatlar ve fındık bazlı gıdalar hastalığın başlamasını önlemeye yardımcı olsa da. Bu gıdalar hastalığın akut aşamasında olan hastalar için uygun değildir. Ayrıca baharatlı gıdaların da tüketilmemesi önerilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Divertikülit sorunu olan kişilerde, kişiyi etkileyen gıdalar kişiden kişiye göre değişebilir. Bu nedenle hangi besinlerin kişiyi rahatsız ettiği iyi analiz edilmelidir.

Lif açısından zengin gıdaların alımı belirtilerini hafifletse de aşırı lif tüketimi de hasta için olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Divertikülit durumunda sıvı alımının artırılması gerekir. Suyun yanı sıra sebze suları ve meyve suları da düzenli olarak tüketilebilir.

Konserve ve işlenmiş gıdalar ile hazır besinlerden de uzak durulması önerilir.

Süt ürünleri tüketilebilir. Yumuşak ve pürüzsüz yoğurt, peynir, süt ve puding oldukça faydalıdır.

Divertikülit sorunu söz konusu olduğunda et ürünlerinin tüketiminin etkisi kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Ayrıca et ürünlerinin baharatsız tüketilmesi gerekir.

Divertikül Bitkisel Tedavi

Divertikül bitkisel tedavisinden önce divertikül hastalığının nedenlerini incelemek gerekir. Divertikülit lif oranı düşük beslenme sonrası ortaya çıkar. Bunun sebebi yoğun olarak işlenmiş gıdaların tüketimidir. Bu sebeple bu hastalık genellikle sanayileşmiş batı toplumlarında görülür.

1972 yılında Dr. Neil PAİNTER in British Medical Journal dergisinde yayınlanan araştırmasında divertikülite düşük lif ağırlıklı beslenmenin neden olduğu hemen hemen ispatlanmıştır. Divertikülit hastası 70 kişi üzerinde yapılan araştırmalarda bu kişiler şunlara dikkat etmeli. Tam buğday ekmeği, yüksek kepekli tahıllar, sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet verilmiştir. Bu uygulamanın sonunda kişilerin %89 u tamamen iyileşmiş veya hastalığın semptomları büyük ölçüde gerilemiştir.

Bu nedenle divertekül tedavisi için lifli bitkiler tercih edilmelidir. Bu bitkiler seçilirken aynı zamanda sindirim sistemine de faylalı olmaları önemlidir. İşte 1001 Naturel Tedavi Merkezinin size tevsiye ettiği bitkiler.

Divertikül Bitkisel Çözüm Tavsiyeleri

Kudret Narı : Kolit, ülser, 12 parmak, gastrit, asit fazlası gibi mide bağırsak sistemine bağlı tüm hastalıklarında. Kalıcı ve kesin tedavi eder. (kaynak:saglikaktuel com)

Buğday Yağı : Eğer mide ve bağırsak rahatsızlıklarından şikayetçiyseniz, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunlar. (kaynak:onikibilgi com)

Keten Tohumu : Sindirim sisteminde mide ve bağırsak iç duvarlarını temizlediği ve kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Deri ve organların dış yüzeylerini örten dokuların yenilenmesine yardımcı olmasında uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır. (kaynak:sagliksifa com)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.